Fotowoltaika
z bilansowaniem 1:1.

Wybierasz co dla Ciebie korzystniejsze

Doradztwo w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy rozliczenia

Doradztwo w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy rozliczenia

Usługa bilansowania 1:1
bez ograniczeń

Usługa bilansowania 1:1 bez ograniczeń

Indywidualna analiza Twoich możliwości rozliczenia energii z fotowoltaiki

Indywidualna analiza Twoich możliwości rozliczenia energii z fotowoltaiki

Dołącz

dołącz
close

Jak działa Prąd jak Powietrze 2.0?

Chcemy by fotowoltaika była dla obecnych prosumentów jak najbardziej opłacalna. Dlatego w ramach usługi Prąd Jak Powietrze 2.0”, biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku, która decyduje o opłacalności danego systemu rozliczeń w konkretnym czasie, pomożemy Ci w doborze najkorzystniejszej opcji rozliczenia nadwyżek energii z Twojej instalacji fotowoltaicznej. Nieustannie monitorujemy sytuację na rynku energii, dzięki czemu wiemy, kiedy warto korzystać z obecnego systemu kupna i sprzedaży energii, a kiedy bardziej opłacalne będzie bilansowanie 1:1 dostępne w ramach usługi “Prąd Jak Powietrze 2.0”.

Jak działa bilansowanie 1:1?

W miesiącach wiosennych i letnich Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii niż potrzebujesz. Nadwyżki prądu, czyli niezużyta na bieżąco energia, trafiają do sieci. Dzięki danym z licznika dwukierunkowego, zliczamy ich ilość.
Bilansowanie 1:1 od Columbus pozwala w pełni wykorzystać wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną energię, bez strat. W rzeczywistości ten sposób rozliczenia nie różni się zbytnio od systemu opustów, z tą różnicą, że zamiast odbierać 70-80%, możesz odebrać 100% wysłanej energii.
Nadprodukcję możesz odebrać przez całą dobę – 24h przez 7 dni w tygodniu.
Niewykorzystana energia kumuluje się w Twoim depozycie, skąd możesz ją odzyskać przez cały okres obowiązywania umowy. Columbus pokrywa koszty dystrybucji – nie płacisz nic odbierając nadwyżkę energii z wirtualnego magazynu.

Dlaczego warto?

wykorzystanie 100% wytworzonej energii

odbiór nadwyżek 24h/7

stała opłata produktowa

brak kosztów dystrybucji przy odbiorze nadwyżki

niewykorzystana nadwyżka nie przepada - rozliczymy ją po 24 miesiącach

Wybierz pakiet
idealny dla Ciebie

39

  • dla instalacji o mocy
    do 4 kWp
Dołącz Dołącz

69

  • dla instalacji o mocy
    powyżej 4 do 8 kWp
Dołącz Dołącz

89

10 zł
za 1 kWp

  • dla instalacji o mocy
    powyżej 8 do 50 kWp
Dołącz Dołącz

Bilansowanie nadwyżek energii 1:1 to tylko jeden z elementów usługi Prąd jak Powietrze 2.0. Docelowo usługa umożliwi wymianę nadwyżek energii na tokeny.

Wykorzystując tokeny będziesz mógł np. zapłacić za energię elektryczną w innym miejscu – domu, mieszkaniu czy na stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Tokeny pozwolą Ci również na zakup produktów dostępnych na dedykowanej platformie dla użytkowników usługi Prąd jak Powietrze.

Twoja instalacja wyprodukowała więcej nadwyżki niż potrzebujesz? Sam zdecyduj, co z nią zrobisz! Razem z Columbus będziesz mógł monitorować swoje saldo z dnia na dzień i kiedy zechcesz. Zdecyduj, co zrobisz z niewykorzystanym prądem.

 

 

Dowiedz się więcej o bilansowaniu

Platforma
PowerHouse

Dzięki platformie PowerHouse błyskawicznie sprawdzisz informacje
o produkcji energii ze swojej instalacji fotowoltaicznej.

Dowiesz się, ile nadwyżek przesłałeś do sieci
i skontrolujesz aktualny stan swojego „magazynu energii”.

Zyskasz również dostęp do faktur, które będziesz mógł
w prosty i bezpieczny sposób opłacić.

Z PowerHouse będziesz zawsze na bieżąco!

Często zadawane pytania

„Prąd jak Powietrze 2.0” to usługa polegająca na doradztwie w wyborze  najbardziej optymalnego sposoby rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej z fotowoltaiki. Usługa pozwala także na bilansowanie 1:1 nadwyżek wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej, a w dalszym etapie na jej tokenizacji – zamianie kWh na tokeny, które umożliwią Ci zakup energii w dowolnym miejscu (np. w innym mieszkaniu) lub wymianę ich na inne produkty. Dzięki usłudze, sam zdecydujesz jak rozliczyć energię z własnej instalacji fotowoltaicznej by zmaksymalizować zyski.

Poznaj zasady bilansowania 1:1 w ramach usługi Prąd jak Powietrze 2.0

 

Nadwyżki prądu z Twojej domowej instalacji fotowoltaicznej trafią do sieci. Columbus Obrót zliczy wysłaną nadprodukcję tak, byś później mógł odebrać ją bez strat, w 100%. Kiedy słońce zajdzie, a Twoja instalacja przestanie produkować prąd, będziesz mógł otrzymać z sieci równowartość wyprodukowanego wcześniej prądu za darmo w taryfie G12w, 24h/7. Co ważne – przy odbiorze nadwyżki nie płacisz za cenę energii, ale też nie płacisz za jej dystrybucję! (koszt dystrybucji pokrywa Columbus, to niemal 50% ceny jaka składa się na 1 kWh).

W ramach bilansowania 1:1 nadwyżka energii „magazynuje się” na Twoim koncie przez 24 miesiące od momentu wprowadzenia jej do sieci. Jeśli zdecydujesz się na powrót do wcześniejszego sprzedawcy energii, rozliczymy Twoją nadwyżkę tak, abyś na tym nie stracił.

Usługa „Prąd jak Powietrze” skierowana jest dla Klientów Columbus oraz Klientów w ramach programu Columbus Reseller z instalacją fotowoltaiczną nawet do 50 kWp. Oferta przeznaczona jest dla prosumentów których prognoza produkcji z instalacji nie odbiega znacząco (do 10%) od rocznego zapotrzebowania na energię. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie lub zmiana taryfy na G12w.

Nowi Klienci Columbus mogą dołączyć do usługi w ramach oferty SMART do 10 kWp a w ramach PRO do 50 kWp.

Oferta jest skierowana do konsumentów korzystających z taryfy G. Aby dołączyć do usługi zmienimy Twoją obecną taryfę (np. G11, G12) na G12w. Taryfę można zmienić raz w roku. Jeśli zdecydujesz się na przejście na taryfę G12w i podpiszesz umowę kompleksową z Columbus, wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Poprosimy Cię jedynie o uzupełnienie pełnomocnictwa, które upoważni nas do złożenia wniosku o zmianę taryfy w Twoim imieniu. W sytuacji gdy dystrybutor poprosi o dodatkowe dokumenty np. tytuł prawny do lokalu, poprosimy o ich dosłanie.

Aby przystąpić do bilansowania 1:1 w ramach usługi “Prąd jak Powietrze” musisz podpisać umowę kompleksową na sprzedaż energii ze spółką obrotu należącą do grupy Columbus – Columbus Obrót Sp. z o.o. Dystrybutorem będzie nadal obecne OSD. Umowa jest zawierana na czas określony – 24 miesiące.

Nie. Przystąpienie do usługi “Prąd jak Powietrze” jest bezpłatne.

Cały proces możemy zrealizować bezpłatnie, tak abyś nie musiał/a ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Nasi pracownicy każdorazowo przed przystąpieniem do usługi zweryfikują jaką obecnie posiadasz taryfę i warunki umowy kompleksowej. Na podstawie warunków umowy kompleksowej (zapisów, okresu obowiązywania, okresu wypowiedzenia) przekażemy Ci jakie są możliwości i czy już teraz możemy wypowiedzieć za Ciebie umowę bez żadnych konsekwencji finansowych, jeśli będzie obowiązywał Cię dłuższy okres wypowiedzenia lub zerwanie czasowej umowy wiązałoby się z koniecznością zapłacenia kary umownej, wcześniej Cię o tym poinformujemy i zasugerujemy, aby poczekać aż dotychczasowa umowa się zakończy.

To od nas otrzymasz faktury, tak jak od dotychczasowego dostawcy energii. Fakturę od Columbus Obrót otrzymasz w formie elektronicznej na podany adres e-mail.

Potrzebną energię będziesz mógł dokupić wg stawki z cennika, który jest załącznikiem do umowy. Aktualny cennik znajdziesz również na stronie Columbus Obrót.

Odpowiedzialność za przerwy w dostawie prądu i usuwanie ewentualnych awarii nadal ponosi Operator Systemu Dystrybucyjnego (czyli zależnie od regionu: Tauron, PGE, ENEA, ENERGA, Innogy). OSD będzie miał takie same obowiązki jakie ma teraz. Reguluje to umowa kompleksowa, a w szczególności obowiązki generalnych umów dystrybucyjnych. W przypadku awarii możesz skorzystać z awaryjnego numeru telefonu 991 dla całej Polski poza Warszawą i z numeru +22 821 31 31 dla Warszawy.

Bilansowanie energii z fotowoltaiki 1:1 pozwala wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. To oznacza, że całość nadwyżek wyprodukowanej energii wraca do Ciebie i może być bezpłatnie wykorzystana w przeciągu 24 miesięcy od wprowadzenia jej do sieci. Dzięki temu energia z fotowoltaiki może pokryć całkowite zapotrzebowanie na prąd Twojego gospodarstwa domowego. W przypadku net-billingu nadwyżki nie bilansują się, a są sprzedawane. Brakującą energię możesz dokupić.

Bilansowanie 1:1 długoterminowo jest najbardziej opłacalną opcją. Opłacalność net-billingu jest zmienna i zależna od aktualnych cen energii. Ten sposób rozliczenia jest szczególnie opłacalny, gdy cena sprzedaży energii jest wyższa nic cena jej zakupu. Dlatego w Columbus, bazując na aktualnej sytuacji na rynku energii, doradzimy, który sposób rozliczeń będzie dla Ciebie najkorzystniejszy w danych momencie.

Etapy usługi Prąd jak Powietrze

etap 1

Bilansowanie 1:1

Odbieraj poza szczytem
w taryfie G12w

Etap zakończony

etap 2

Bilansowanie 1:1

Odbieraj nadwyżki 24 h/7
w taryfie G12w

Aktualny etap

etap 3

Tokenizacja
nadwyżek energii

Zamieniaj nadwyżki na energię w dowolnym miejscu

Przyszłość

Dołącz do usługi Dołącz do usługi